Rezerwacje: 501 07 13 30 Biuro: 501 071 330 Hotel: 501071330 Email: zagrodapodhala@gmail.com

Region i jego historia

KOSZARAWA

Gmina położona we wschodniej części Beskidu Żywieckiego na wysokości 520-680 m n.p.m. między dwoma najwyższymi szczytami Beskidów: Babią Górą (1725m n.p.m.) i Pilskiem (1557m.n.p.m.). Ponad połowę obszaru gminy zajmują lasy. Wieś Koszarawa jest bardzo rozległa, praktycznie składa się z trzech osiedli; jednego położonego wzdłuż rzeki i drogi państwowej, drugiego w dolinie lewobrzeżnego dopływu Koszarawy o nazwie Bystra oraz trzeciego zwanego Cicha, znajdującego się w górnym biegu rzeki głównej. Rzeka Koszarawa swój początek bierze ze źródeł skalno-leśnych spływających ze zboczy Jałowca (1111 m n.p.m.), a dokładnie z uroczyska Tajh. Źródła te zwane przez mieszkańców „zimną wodą” lub „głodną wodą”, posiadają właściwości pozwalające na leczenie chorób przewodu pokarmowego. Rzeka Koszarawa jest prawym dopływem Soły, posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową z licznymi dopływami. Na terenie gminy znajduje się sieć dobrze oznakowanych szlaków oraz ścieżek turystycznych, które czynią to miejsce niezwykle atrakcyjnym do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Zimą Koszarawa oferuje świetne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego oraz ski-tourowe-go, gdyż na północnych stokach śnieg utrzymuje się bardzo długo.

Miejscowość ta posiada kilka baz turystycznych i kwater prywatnych, które zapewniają dobre warunki bytowe po atrakcyjnych cenach. Nieopodal gminy znajdują się dwa turystyczne przejścia graniczne: na Przeł. Jałowieckiej (1017m.n.p.m.) i na Przeł.Głuchaczki (830m.n.p.m.) dające możliwość zaplanowania wycieczek również po stronie słowackiej. W granicach gminy znajduje się część Babiogórskiego Parku Narodowego z jego strefą ochronną co pozwala na spotkanie unikalnych gatunków roślin i zwierząt. Od roku 1995 Gmina Koszarawa należy do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Konfiguracja terenu i warunki klimatyczne (bez względu na porę roku) sprawiają, że Koszarawa jest idealnym miejscem na spokojny i zdrowy wypoczynek. Zdrowy, bo powietrze jest tu czyste, a krystalicznie czysta woda z leśnych źródeł ma właściwości lecznicze. Spokojny ponieważ nie ma tu uciążliwych zakładów przemysłowych, a pełne uroku hale i porośnięte lasami zbocza gór sprawiają, że człowiek odzyskuje, równowagę i potrafi docenić otaczające go piękno.

HISTORIA

Wieś powstała w XIV wieku na prawie wołoskim. Najprawdopodobniej została założona przez Wołosów z nad dolnego Dunaju trudniących się pasterstwem owiec i bydła, wędrujących ze swoimi stadami grzbietami Karpat w poszukiwaniu dobrych warunków wypasu. Z biegiem czasu porzucali koczowniczy tryb życia i zakładali stałe osady tam gdzie napotykali dobre warunki sprzyjające ich egzystencji. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa „koszar” oznaczającego zagrodę dla owiec (do dziś w rejonie Koszarawy Bystrej można natknąć się na bacę pilnującego swego stada). Do roku 1843 Koszarawa należała do parafi Jeleśnia. Obecnie na terenie gminy znajdują się dwie parafie. Parafia ku czci św. Karola Boromeuszaw Koszarawie i parafia pod wezwaniem Stygmatów Świętego Franciszka w Koszarawie Bystrej. Mieszkańcy wsi oprócz pasterstwa zajmowali się także obróbką drewna, gdyź z powodu jałowości gleb nie byli w stanie wyżywić swoich rodzin, dlatego od 1860 roku rozwinął się tu chałupniczy wyrób zabawek i nie tylko. Miejscowi rzemieślnicy wykonywali między innymi drewniane łyżki, rogalki, wałki, tłuczki, stoliki, krzesła, drewniane spinacze, kołyski i zabawki (ręcznie malowane lub wypalane) zwane klepotkami (nazwa pochodzi od charakterystycznego koguta na kółkach machającego skrzydłami podczas jazdy). Koszarawa stanowiła kiedyś centrum obróbki drewna. Niektóre egzemplarze zabawek, wykonane przez koszarawskich zabawkarzy znajdują się w Muzeum w Żywcu ( m.in. żołnierze umieszczeni na ruchomej drabince). Najcenniejszym zabytkiem Koszarawy jest kościół pod wezwaniem św. Karola Boromeusza zbudowany w latach 1839-1843 obecnie remontowany i odnawiany, gdyż w czasie wojny większość fresków, obrazów i złoceń zostało zamalowanych lub zdemontowanych w obawie przed grabieżą . Inne zabytki kultury i architektury to przydrożne kapliczki (w tym najstar-sza)pochodząca z XVIII wieku znajduje się w Koszarawie Cichej, kamienne figury z 1686 r. i 1814 r. oraz zabytkowa dzwonnica w Koszarawie Bystrej.

ZAGOSPODAROWANIA TURYSTYCZNE

Przez gminę biegną trzy znakowane szlaki turystyczne. Jest to szlak żółty prowadzący z Koszarawy w kierunku wschodnim na LACHÓW GROIM (1045m n.p.m.) CZERNIAWĘ SUCHĄ (1062 m n.p.m.) i JAŁOWIEC (1111 m n.p.m.) zaś w kierunku zachodnim do studenckiego schroniska na LOSKU (968m n.p.m.) i dalej przez Przyborów do Korbielowa do stóp masywu PILSKA (1557m n.p.m.). Drugi szlak zielony im. M. Maczyńskiego prowadzi z Koszarawy Cichej na CZERNIAWĘ SUCHĄ PRZEL KLEKOCINY (864m n.p.m.) MĘDRALOWĄ (1168m n.p.m.), BABIĄ GÓRĘ (1725 m n.p.m.) aż do Jabłonki. Przygraniczny rejon pomiędzy Babią Górę i Pilskiem penetruje także szlak czarny prowadzący z HALI KAMIŃSKIEGO (1118mn.p.m.) przez przysiółek Głuchaczki do Korbielowa. Na terenie gminy znajduje się wiele ścieżek turystycznych dzięki którym, wspólnie z szlakami turystycznymi, dają możliwość zaplanowania wycieczki o różnej skali trudności. Jednym z największych atutów Koszarawy jest jej malownicze położenie. Dlatego jest tu tak wiele ścieżek i szlaków turystycznych, dających możliwość zaplanowania wycieczki o różnej skali trudności, od godzinnych spacerów po całodzienne wędrówki. Niemal z każdego punktu widokowego rozpościera się piękny widok na największe a zarazem najpiękniejsze góry Beskidów: Babia Góra, Pilsko, masyw Romanki czy Policy. Koszarawa to również wymarzone miejsce do uprawniania kolarstwa górskiego o każdym stopniu zaawansowania. Mało ambitnym turystom proponuję wycieczki na przeł. Klekociny, przeł. Cichą, do kaplicy pod Halą Janoszkową, na Lanckoronę, Czarną Górę, Łosek, można również zwiedzić zabytkowy Kościół w Koszarawie lub odwiedzić Franciszkanów w Koszarawie Bystrej.

Ambitnym turystom (tzn. takim którzy potrafią wędrować minimum 2 godz. w jedną stronę) polecam odwiedzić Jałowiec z którego szczytu rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w Beskidach (przy bardzo dobrej widoczności nad przeł. Krowiarki widać mur Tatr Wysokich). Górę tę w swoich wędrówkach odwiedzał Karol Wojtyła co jest jeszcze jednym argumentem aby koniecznie odwiedzić to miejsce. Proponuję również wycieczki na koszarawskie hale(Mędralową, Kamińskiego, Janoszkową ) z których widok jest równie piękny jak z Jałowca, lub całodniową wycieczkę wokół kotliny koszarawy.

FAUNA I FLORA

Jednym z czynników wpływających na rozwój fauny i flory jest przynależność granic Gminy Koszarawa do Babiogórskiego Parku Narodowego jak również to iż ponad połowę jej powierzchni zajmują lasy. Można tutaj wyróżnić następujące piętra fizjogeograficzne: pogórze (do 550 m.), piętro regla dolnego (550-1100 m.) i piętro regla górnego (do około 1200 m.). Niestety wędrując po Gminie Koszarawa nie można spotkać tak wiele gatunków roślin i zwierząt jak kilkadziesiąt lat temu. Głównym powodem zubożenia fauny i flory na tym obszarze jak i w całych Beskidach jest gospodarka ludzka rujnująca równowagę w świecie roślinnym i zwierzęcym. Na terenie Koszarawy jak i całej Żywiecczyzny można natknąć się na następujące gatunki drapieżców: tj. wilka i rysia występujących wyłącznie w rejonie Przeł. Jałowieckiej (1017m.n.p.m.), Hali Mędralowej (1169m.n.p.m.) i Hali Kamińskie-go(1118m.n.p.m.). Ze zwierząt łasicowatych występuje tutaj kuna, tchórz, łasica. Jedynym przedstawicielem zwierząt futerkowatych jest lis, który szczęśliwie przetrwał wszystkie przemiany, zwierzynę grubą reprezentują tutaj jelenie, sarny i dziki. Z ptaków można spotkać m.in. sowę, jastrzębia, dzięcioła, bażanta, kuropatwę. Gatunki ryb zostały silnie przerzedzone i dlatego w koszarawskich wodach występuje tylko: strzelba, głowacz oraz pstrąg potokowy. Do najbardziej charakterystycznych zespołów roślinnych występujących w Koszarawie należą zespoły leśne, łąkowe i łęgowe. Dawniej na terenie gminy znajdował się las jodłowo-bukowo-świerkowy, jednak w wyniku działalności człowieka zostały one silnie zmienione gatunkowo i obecnie około 80% drzewostanu stanowi świerk. Lasy te charakteryzują się ubogim poszyciem i nieco bogatszym runem, które dostarcza: grzybów, malin, jagód .owoców leśnych , jeżyn oraz krzewów dzikiej róży. Na terenie gminy występują takie gatunki drzew jak np.: dąb, brzoza, sosna, leszczyna, jarzębina, lipa oraz modrzew. Uroku łąkom i lasom nadają kwiaty i krzewy, które w największych ilościach występują w okresie wiosennym. Są to m.in. marzanna wonna, przebiśnieg pospolity, sasanka wiosenna, zachylnik górski, dziurawiec pospolity, storczyk, kłosówka wełniasta i kłosówka miękka. Babia Góra z Jałowca (1111 m n.p.m.)

Oferta i atrakcjeORGANIZUJEMY IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE:
m.in.: wesela, uroczystości rodzinne, bankiety, spotkania towarzyskie i biznesowe

Położenie ZAGRODY daje możliwość aktywnego spędzenia czasu. Teren Koszarawy wraz z sąsiadującymi z nią miejscowościami daje możliwość odbywania spacerów i pieszych wędrówek znajdującymi się tutaj szlakami turystycznymi, zbierania grzybów i przebywania w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.

Zapalonym sportowcom polecamy wspaniałe ścieżki rowerowe i niezapomniane wrażenia zdobywania szczytów terenowymi samochodami z napędem 4×4. Wieczorami zaś zorganizujemy ognisko z pieczeniem prosiaka lub barana i wesołą zabawę do białego rana.

Zimą nasze pięknie ośnieżone stoki zapraszają do korzystania z wszelkich walorów górskiego terenu. My zorganizujemy dla naszych agrowczasowiczów kulig, umożliwimy również wyprawy skuterami śnieżnymi.

CZYTAJ WIĘCEJ

KONTAKT
I DOJAZD

TELEFONY:
Biuro: 501 07 13 30
Sprawy techniczne: 501 071 330
Hotel: 501071330
Email: zagrodapodhala@gmail.com
ADRES POCZTOWY:
Sylwia Szabó-Firganek
Koszarawa 639
34-332 Koszarawa
Nr konta: 84 8118 0002 0011 3393 3000 0010